12. Ulica

Powrót

spis
prof. Janusz A. Włodarczyk
ARCHINOTATNIK
ARCHINOTATNIK – TYCHY
wprowadzenie
link bezpośredni: www.kocham.tychy.pl/archinotatnik

12. Ulica

ULICA - Spilt. Foto. Janusz A. Włodarczyk. Jest ulica linią przemieszczaniu się służącą. Linią prostą lub krzywą; arterią główną, tranzytową, ważną i puszącą się lub boczną, skromną; odnowioną i wypucowaną lub dziurawą, wyboistą i ubłoconą, szpetną; aleją spacerową, bulwarem, czasem nadwodnym, corsem, deptakiem, ciągiem pieszym z ruchu kołowego wyłączonym; zaułkiem, zakręceniem, (rogalik, czyli angielski crescent; w Anglii jest ponoć około 60 terminów na określenie ulicy), ślepą uliczką, kamiennymi schodami; nudną, ciągnącą się bez końca, jednostajnym wąwozem, kanionem, jarem lub atrakcyjną barwnością wystaw, ciekawych przymknięć i niedopowiedzeń, enklaw i zatok, zakątków i zakamarków. Bywają też ulice udające plac (Koszyce) bądź odwrotnie, nawet placem nazywane (Vaclavske namĕsti w Pradze), a przecież jakie to znów tam place, szerokie ulice i tyle, choć pierzeje vis-à-vis przeświecające przez drzewa trudno niekiedy dokładnie zobaczyć. Jednak to wciąż jest linia, tyle że gruba, taka gruba kreska.
ULICA - Warszawa. Foto. Janusz A. Włodarczyk.

Ciekawe przymknięcia. Tak, dawniej częściej tak komponowano ulicę, by znaczący obiekt znajdujący się w jej orbicie, wieża zwykle, stanowił jej kulminację, zamykał ją, czasem odwrotnie, takiż budynek czy budowlę ustawiano w sposób taki, by uzyskać efekt. ULICA - Newcastle upon Tyne. Foto. Janusz A. Włodarczyk.Ulica to przecież rodzaj wnętrza, tyle że o baaardzo wydłużonych proporcjach: ma swą posadzkę, swój sufit ma, okresami piękny i zmienny plafon, niebiesko-niebiański, chmurzasty bądź wygwieżdżony, pierzeje domów w zabudowie obrzeżnej tworzą jej długie ściany, krótkie to przymknięcia lub zamknięcia jakąś dominantą – budynkiem, budowlą, czasem fragmentem krajobrazu żywego. Niekiedy zdarza się spotkać ulicę, a nawet drogę w krajobrazie naturalnym tak komponowaną, że znaczący element wertykalny miasta, wieża kościoła czy ratusza, to pojawia się idącemu czy jadącemu i znika, i tak na przemian.

Ulica to przecież dawna droga, prowadzona od miasta do miasta, z punktu do punktu. Zwykle wysadzana drzewami, dla orientacji, z daleka widać, że jest. Znaczy, oznacza. Ulice też obsadzano drzewami, obecnie coraz bardziej przeszkadzają, ich miejsce zajmują wszechobecne, rozpędzone samochody, także i te odpoczywające. Tak to kultura wypycha na out naturę.
ULICA - Londyn. Foto. Janusz A. Włodarczyk.

ULICA - Brugia. Foto. Janusz A. Włodarczyk.

ULICA - Kopenhaga. Foto. Janusz A. Włodarczyk.

Spis zdjęć:
foto. Janusz A. Włodarczyk

1. Spilt
2. Warszawa
3. Newcastle upon Tyne
4. Londyn
5. Brugia
6. Kopenhaga


>> RSS 2.0 feed. >> Both comments and pings are currently closed.

AddThis Social Bookmark Button

Comments are closed.